Uroczystości w bredzie i kapelsche veer

„Szarotkę mamy w herbie,
bo rzadki i górski to kwiat,
a Boga mamy w sercu,
wiarę, miłość i górski wiatr”.
W miniony weekend w Bredzie wzięliśmy udział w uroczystościach inaugurujących ten szczególny rok, w którym wspominamy 80. rocznicę chwalebnego szlaku 1. Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.
84. Rocznicę powołania obchodzą również bliscy naszej grupie „Podhalańczycy”. W lutym 1940 roku na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego powołano Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich. Po walkach w Norwegii i Francji podhalańczycy ponieśli ciężkie straty. Latem 1940 roku w Wielkiej Brytanii sformowano Batalion Strzelców, który grupując żołnierzy S.B.S.P., stał się spadkobiercą jej tradycji.
Uroczystości w Bredzie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym Batalionowi Strzelców Podhalańskich przy kościele Mariakerk. Na miejscu pojawiła się m.in. pani konsul z Polish Embassy in the Netherlands wraz z attaché obrony, delegacja z 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego ze Świętoszowa, Pierwszy Polski Szczep im. 1. Polskiej Dywizji, ZHP Belgia oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń polonijnych.
Punktualnie o 10:30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w Polska Parafia w Diecezji Breda koncelebrowana przez proboszcza ks. Józefa Okonka oraz o. Aleksandra Katarzyńskiego, kapelana ZHP w Belgii. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie ze sztandarem oraz objęliśmy wartą honorowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Została również wygłoszona prelekcja dotycząca historii Batalionu Strzelców Podhalańskich, a w kościele przed i po Mszy św. można było podziwiać bardzo ciekawą wystawę poświęconą Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Grupa Pamięci Historycznej
 
Po mszy udaliśmy się na cmentarz żydowski w miejscowości Den Hout. Na cmentarzu tym spoczywa ppor. Leon Czertok z 9. Batalionu Strzelców (1. Dywizji Pancernej), który jako pierwszy poległ w walce pod Kapelsche Veer dnia 31.12.1944. Wysłuchaliśmy wspomnień o poległym żołnierzu spisanych przez jego przyjaciela Romana Stolarza, a opowiedzianych przez jego córkę, panią Stolarz.
 
Na koniec udaliśmy się pod pomnik na Kapelsche Veer. Wraz z naszymi holenderskimi przyjaciółmi uczciliśmy 79. rocznicę zakończenia walk na „Krwawej Wyspie”.
W walkach trwających od końca grudnia 1944 roku do 31 stycznia 1945 brali udział polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej, ale również Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Norwegowie i Belgowie.
Wielkie gratulacje dla organizatorów: Polska Parafia Diecezji Breda, Polska Grupa Pamięci Historycznej oraz Oorlogmuseum Veen.
 
Dobrze było spotkać wiele znajomych zaangażowanych w podtrzymywanie pamięci o naszych polskich żołnierzach walczących na Zachodzie za wolność Naszą i Waszą.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

GRH Breda 1944

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam grupę GRH Breda1944 do której niedawno dołączyłem.

 

79. Rocznica Operacji Market-Garden

Pamięć trwa cały rok, jednak takie uroczystości jak w miniony weekend mają szczególny wymiar.

 

79. rocznica wyzwolenia Bredy

Za nami uroczystości 79. Rocznicy wyzwolenia miasta Breda przez 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.

 

Media Społecznosciowe