"Kompania Braci" GRH BREDA 1944

„Kompania Braci” Polska wersja.
Dzisiaj chciałbym przedstawić wam grupę GRH Breda1944 do której niedawno dołączyłem.
W miniony weekend wzięliśmy udział w Poolse Dag – Dniu Polskim organizowanym przez Historamawereld oraz Bevrijdende Vleugels.
Nasi holenderscy przyjaciele przygotowali różne prezentacje i wykłady na temat polskiego wkładu w wyzwolenie Holandii w czasie II Wojny Światowej.
Razem z Grupą GRH Breda 1944 przygotowaliśmy dioramę o 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Znalazło się tam sporo artefaktów, odznaczeń, ale i elementów codziennego użytku. Szczególnie ciekawe były elementy odnalezione przez grupę Kryptonim T-IV m. in.: fragment gąsienicy, koła i klapa czołgu Sherman, koło od czołgu Cromwell czy lufa od Bren’a. Co najciekawsze, wszystkie te przedmioty zostały wykopane z ziemi na terenie działań wojennych 1. Dywizji Pancernej oraz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
W galerii znajdziecie część zdjęć z wydarzenia. Serdecznie zapraszam do polubienia 👍 i obserwowania tego fan page. Przed nami z pewnością jeszcze wiele ciekawych działań!

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

79. Rocznica wyzwolenia Bredy

Za nami uroczystości 79. Rocznicy wyzwolenia miasta Breda przez 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.

 

79. rocznica operacji market-garden

Operacja Market-Garden, czyli największa operacja powietrznodesantowa w czasie II wojny światowej, w której ważną rolę odegrali polscy spadochroniarze pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.

 

Kompania Braci "Crossroads"

Na rozkaz „Ognia” wystrzeliło 12 karabinów niemal w jednej salwie. W ciągu kilku sekund akcja dobiegła końca i oddział się wycofał.

 

Media Społecznosciowe