79. Rocznica Operacji Market-Garden

Pamięć trwa cały rok, jednak takie uroczystości jak w miniony weekend mają szczególny wymiar.
Za nami 79. Rocznica Operacji Market-Garden, czyli największej operacji powietrznodesantowej w czasie II wojny światowej, w której ważną rolę odegrali polscy spadochroniarze pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.
W tym roku wraz z żoną uczestniczyliśmy w następujących uroczystościach:
▪️w piątek wieczorem w uroczystościach w Arnhem, po których odbył się koncert 'Bridge to Liberation’ tuż przy moście Johna Frosta, czyli słynnym „O jeden most za daleko”. Morze ludzi, to był niesamowity widok w tym miejscu!
▪️w sobotę już wraz z Polska Grupa Pamięci Historycznej w Polskich uroczystościach w Driel na Placu Polskim oraz na pikniku militarnym w Nijmegen.
▪️ w niedzielę razem z GRH Breda1944 pełniliśmy wartę honorową podczas polskiej Mszy Świętej w Arnhem którą sprawował ks. Sławomir Klim. Później udaliśmy się na uroczystości na cmentarzu wojennym w Oosterbeek i kolejny dzień z rzędu do Nijmegen, gdzie grupa kilkudziesięciu rekonstruktorów przygotowała imponującą przeprawę przez rzekę Waal oraz walki na północnym brzegu rzeki.
Takie uroczystości to również okazja do inspirujących spotkań z różnymi organizacjami, grupami oraz pasjonatami historii.
Wielkie dzięki za to, że mogliśmy wspólnie oddać hołd naszym bohaterom.
Za wolność naszą i waszą!
Część zdjęć udostępniam za zgodą ich autorów:
– Manfred Marek Sol
– Karol Carlos Majak
– YaRo Zaleski
– Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44/100 – Poczta Polowa i Sztab 1 DPanc

 

79. rocznica wyzwolenia Bredy

Łączy nas pamięć o Polskich bohaterach z 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

 

GRH BREDA 1944

„Kompania Braci” Polska wersja.

 

"The Island"

Organizatorzy i rekonstruktorzy przygotowali znakomite dioramy, inscenizację bitwy, programy edukacyjne i wiele innych atrakcji.

 

Media Społecznosciowe