79. rocznica wyzwolenia Bredy

Łączy nas pamięć o Polskich bohaterach z 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

Za nami uroczystości 79. Rocznicy wyzwolenia miasta Breda przez 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.

Wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Breda1944” wziąłem udział w uroczystościach. Na początku zebraliśmy się na cmentarzu w Oosterhout koło Bredy, by oddać hołd 30 polskim żołnierzom. Następnie w Bredzie pod Chassé Theater obyły się główne uroczystości upamiętniające wyzwolenia miasta, w których uczestniczyli m. in. polscy generałowie i żołnierze, władze miasta Breda, holenderscy weterani, polskie i holenderskie fundacje i stowarzyszenia dbające o podtrzymanie pamięci o Pancerniakach.

 

W niedzielę, w kościele Polska Parafia w Diecezji Breda celebrowano uroczystą Mszę Świętą ze wszystkim honorami, a na koniec oddaliśmy hołd bohaterom na dwóch polskich cmentarzach: Cmentarzu Wojennym Vogelenzanglaan „Ginneken”, gdzie spoczywa 80 polskich żołnierzy oraz na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bredzie, na którym znajdują się groby 163 polskich żołnierzy. Wśród nich spoczął generał Stanisław Maczek.

Obecne podczas uroczystości delegacje złożyły swoje kwiaty pod pomnikiem „Za wolność naszą i waszą”. Miały także miejsce uroczyste przemówienia. Bohaterom oddano też salwę honorową.

Bardzo nas cieszy udział innych grup rekonstrukcyjnych, wspólnie z którymi mogliśmy wziąć udział w uroczystościach. Był to dobry czas na nawiązanie nowych znajomości, zacieśnienie relacji i połączenie się w patriotycznym duchu.

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Zamach czy KAtastrofa?

Kadłub przełamał się na trzy części, które błyskawicznie zatonęły. Tak przynajmniej brzmi oficjalna wersja.

 

ostatnia droga świętego

Franciszkanin ojciec Maksymilian Maria Kolbe trafił do Auschwitz 28 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku w Warszawie. W obozie otrzymał numer 16670.

 

Kompania Braci "Crossroads"

Na rozkaz „Ognia” wystrzeliło 12 karabinów niemal w jednej salwie. W ciągu kilku sekund akcja dobiegła końca i oddział się wycofał.

 

Media Społecznosciowe