Muzeum Wojska Polskiego & Muzeum Historii Polski

Tym razem zapraszam was na fotorelację z dwóch nowo otwartych muzeów Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski. Obydwa muzea mieszczą się na terenie Cytadeli Warszawskiej, która odegrała w historii Polski smutną rolę. Zbudowana z rozkazu cara Mikołaja I stała się miejscem straceń wielu polskich działaczy niepodległościowych.
Na początek Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum w obecnej lokalizacji otwarto w sierpniu br. i mimo że od otwarcia minęły już 2 miesiące, to muzeum nie ruszyło w 100% i nie działają wszystkie pawilony ani sklepik. Prezentowana wystawa „1000 Lat Chwały Oręża Polskiego” napawa dumą, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

 

Przekraczając progi muzeum cofamy się do X wieku i zaczynamy zwiedzanie od wojów Mieszka I. Bardzo dobrze zaprezentowane są mundury, a moją szczególną uwagę przykuły te z czasów Powstania Styczniowego oraz II Wojny Światowej. Bardzo mnie ucieszyła bogata kolekcja mundurów i artefaktów związanych z 1. Dywizją Pancerną i 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest dobrze opisane i można również skorzystać z audio przewodnika. Co prawda nie ma całego sprzętu wojskowego ze starej lokalizacji przy Al. Jerozolimskich, ale zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce.

 

Muzeum Historii Polski – gigantyczny marmurowy gmach muzeum przykuwa wzrok już z daleka. Przyznam, że miałem spore oczekiwanie co do tego miejsca. Muzeum odwiedziłem w piątek i okazało się, że tego dnia wejście jest bezpłatne. Ruszyłem do pierwszej sali z wystawą czasową i szczerze mówiąc nie wiedziałem, od czego mam zacząć. Lubię chronologię, ale muszę przyznać, że tutaj pod tym względem zapanował lekki chaos. Na wystawie znajdziemy kilka ciekawych i cennych eksponatów takich jak zbroje husarii, kopie aktu unii lubelskiej, czy mundur generała Maczka. Mnie najbardziej spodobał się cykl tkanin „Jan III Sobieski”.
Ok, to ruszamy dalej do następnej sali… jednak okazało się, że to już wszystko (poza tarasem widokowym). Serio? Taki gigantyczny budynek i już? Zapytałem co z wystawą stałą. Jeden z pracowników odpowiedział mi, że będzie dostępna do zwiedzania za… 3 lata.

 

Na koniec odwiedziłem jeszcze plac Inwalidów nieopodal Cytadeli na którym znajdują się pomniki 1.Polskiej Dywizji Pancernej oraz popiersie gen. Stanisława Sosabowskiego (takie samo jak w Driel).

 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Godziny: Środa – Niedziela: 10:00 – 16.00
Czwartek: Wstęp wolny
Wstęp: 35 zł (normalny)
www.muzeumwp.pl
 
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Godziny: Poniedziałek – Piątek 10:00-18:00
Sobota 10:00-19:00
Niedziela 10:00 – 16:00
W piątki oraz święta państwowe wstęp wolny
Wstęp: 10 zł (normalny)
www.muzhp.pl

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Na otwartej przestrzeni można podziwiać pojazdy i samoloty wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego oraz II Wojny Światowej.

 

"Krwawy las"

Trwająca od 18 września 1944 do 10 lutego 1945 bitwa o Las Hürtgen była najdłuższą, jaką armia amerykańska stoczyła w dziejach.

 

Więzienie na Łukiszkach

Miejsce kaźni przedstawicieli wielu narodów – Białorusinów, Litwinów, Żydów, a także tysięcy Polaków, uczestników powstań i żołnierzy AK.

 

Media Społecznosciowe