Więzienie na Łukiszkach

Więzienie zostało zbudowane w 1904 roku. Przetrzymywano tu więźniów przez ponad sto lat. Ostatnich więźniów przeniesiono stąd dopiero w 2019 r. Miejsce kaźni przedstawicieli wielu narodów – Białorusinów, Litwinów, Żydów, a także tysięcy Polaków, uczestników powstań i żołnierzy AK. 

Przetrzymywano tu więźniów politycznych za czasów carskich, hitlerowskich (Gestapo), litewskich (Sauguma) i sowieckich (NKWD i KGB).

Niejednokrotnie przebywało tu od 2.000 do 16.000 osób jednocześnie.

zainteresowaniem.

 

Więzienie na Łukiszkach do dziś zachowało oryginalne elementy wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego – kafelki i dekoracje.
Dawniej miejsce tortur i nędzy, „Więzienie na Łukiszkach 2.0” to obecnie nowe wileńskie centrum kultury i sztuki. W murach więzienia swe pracownie ma ponad 250 artystów. Organizowane są tu wycieczki dzienne i nocne, które spotykają się z wielkim zainteresowaniem.

Zapisując się na dwugodzinną wycieczkę z przewodnikiem, można również zwiedzić inne pomieszczenia: tymczasowe areszty, pokoje przesłuchań, dawną cerkiew, a także cele, w których przetrzymywano przestępców skazanych na dożywocie. Wycieczki prowadzone są w języku angielskim, litewskim lub rosyjskim. Wycieczka z przewodnikiem w języku angielskim to koszt 20 Eur*

Wstęp: Niedziela- Środa 12-22 , Czwartek-Sobota 12-24
Czas wycieczki około 2h.
*Wymagana wcześniejsza rezerwacja na: www.lukiskiukalejimas.lt

 

Jest to jedno z wielu miejsc w Wilnie, o którym pisze w ebooku „5 dni w Wilnie to za mało”.

 

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Kolej Syberyjska

W Nowej Wilejce (dzielnica Wilna) stoi autentyczny wagon z 1941 r. upamiętniający masowe wywózki na Syberię.

 

Niesamowity event w Ardenach

Ponad 150 rekonstruktorów, kilkadziesiąt pojazdów i niesamowita inscenizacja walk z przełomu 1944 i 1945 roku.

 

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Na otwartej przestrzeni można podziwiać pojazdy i samoloty wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego oraz II Wojny Światowej.

 

Media Społecznosciowe