Maksymilian Maria Kolbe - ostatnia droga świętego

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe, polski franciszkanin, założyciel wydawnictwa „Rycerz Niepokalanej”, zgłasza się, by dobrowolnie oddać życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć w odwecie za ucieczkę z obozu, która miała miejsce.
Pamiętny plan apelowy to dokładnie to miejsce, które widzisz na zdjęciu.
14 sierpnia 1941 r., dokładnie 82 lata temu, zostaje zamordowany zastrzykiem fenolu.
Kilka tygodni przed śmiercią Maksymilian mówi do współwięźnia Józefa Stemlera:
„Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość”.
Franciszkanin ojciec Maksymilian Maria Kolbe trafił do Auschwitz 28 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku w Warszawie. W obozie otrzymał numer 16670.
We wrześniu 1939 r. Niemcy po raz pierwszy aresztowali Kolbego i franciszkanów. Duchowni odzyskali wolność w grudniu. Jednak 17 lutego 1941 r. Maksymiliana aresztowano po raz drugi. Trafił na Pawiak, a potem do Auschwitz.
Beatyfikowany został przez papieża Pawła VI w 1971 r., a kanonizowany przez Jana Pawła II. To pierwszy polski męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze.
W lipcu 2023 r.mieliśmy możliwość odwiedzić Auschwitz-Birkenau i zaszczyt stanąć w miejscu, gdzie polski franciszkanin oddał życie za współwięźnia.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Muzeum Wojska Polskiego & Muzeum Historii Polski

Tym razem zapraszam was na fotorelację z dwóch nowo otwartych muzeów Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski.

 

Kolej syberyjska

Szacuje się, że od 1941 do 1952 roku w głąb Rosji zesłano blisko 200 tys. Ludzi.

 

Kompania Braci "Crossroads"

Na rozkaz „Ognia” wystrzeliło 12 karabinów niemal w jednej salwie. W ciągu kilku sekund akcja dobiegła końca i oddział się wycofał.

 

Media Społecznosciowe