Jedna z największych zagadek II Wojny Światowej

Znana pod kryptonimem Operacja Dynamo, polegała na uratowaniu ponad 338 000 brytyjskich i francuskich żołnierzy z francuskiego portu w Dunkierce między 26 maja a 4 czerwca 1940 roku.
Ewakuacja, nazywana niekiedy Cudem w Dunkierce, bardzo podniosła morale Brytyjczyków.
Jak do tego doszło?
10 maja 1940 r. w dniu, w którym Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii – Niemcy rozpoczęły operację „Fall Gelb”, czyli atak na Holandię, Belgię, Luksemburg i Francję. Postępy wojsk niemieckich były błyskawiczne. Brytyjskie Siły Ekspedycyjne (BEF), wraz z oddziałami francuskimi i belgijskimi zostały zepchnięte do francuskiego portu Dunkierka nad kanałem La Manche.
Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje decyzja Adolfa Hitlera o zatrzymaniu niemieckiego natarcia.
Dlaczego tak się stało i na czyje polecenie? Historycy spierają się od dziesięcioleci.
Nie podlega dyskusji fakt, że gdyby niemieckim czołgom pozwolono na kontynuowanie działań w ciągu tych dwóch dni, mogłyby one zepchnąć do morza siły brytyjskie i francuskie. Zamiast tego, siły alianckie zyskały wystarczająco dużo czasu, aby zostać ewakuowane z plaż Dunkierki.
23 maja 1940 r. głównodowodzący niemieckim lotnictwem, marszałek Hermann Goering, zwrócił się do Hitlera, aby pozostawić Luftwaffe rozbicie okrążonego pod Dunkierką wroga. Hitler zgodził się, nie przewidując jednak, że gęsta mgła na kilka dni sparaliżuje niemieckie lotniska.
Führer nakazał niemieckim czołgom powstrzymać natarcie, generał Heinz Guderian „Szybki Heinz”, który dowodził XIX Korpusem Armijnym, wściekł się, lecz posłuchał rozkazu i zatrzymał swoich żołnierzy. To posunięcie w decydującym stopniu wpłynęło na pomniejszenie sukcesu operacji „Fall Gelb”
W ten sposób, mimo ogromnych strat, Brytyjczycy i Francuzi w Dunkierce uniknęli całkowitego unicestwienia. Zdołano ocalić tysiące żołnierzy, którzy mieli kontynuować wojnę z nazistowskimi Niemcami.
Spośród 850 statków i okrętów, których udział w akcji zapewnił sukces operacji „Dynamo”, 235 zostało zatopionych. Ataki niemieckiego lotnictwa, mimo niesprzyjającej pogody, posłały na dno wiele przeciążonych uciekinierami jednostek. O pomoc w ewakuacji Admiralicja Brytyjska zwróciła się nawet do właścicieli małych łodzi i kutrów rybackich, którzy w dużym stopni przyczynili się do uratowania wielu żołnierzy.
Do dziś w Dunkierce i jej najbliższym sąsiedztwie widać wiele śladów tych wydarzeń, od resztek wraków na plaży po ślady po kulach na elewacjach budynków.
Jeśli planujesz wyjazd do Dunkierki koniecznie odwiedź muzeum Operacji Dynamo oraz cmentarz wojenny na którym pochowani ci którym nie udało się ewakuować do Wielkiej Brytanii.
Musée Dunkerque 1940
Godziny: Codziennie 10:00 – 18:00*
poza przerwą zimową
 
Wstęp: 5 (normalny)
 
www.dynamo-dunkerque.com

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Pancerna bitwa w Villers-Bocage

Po pewnym czasie kompania Wittmana wycofała się, by uzupełnić zapasy paliwa i amunicji jednak on sam powrócił na plac boju, dowodząc dwoma innymi Tygrysami” i jednym Pzkfpw. IV.

 

Niesamowity event w Ardenach

Ponad 150 rekonstruktorów, kilkadziesiąt pojazdów i niesamowita inscenizacja walk z przełomu 1944 i 1945 roku.

 

muzeum lotnictwa i astronautyki

Kolejna hala, którą odwiedziłem jest poświęcona lotnictwu z czasów II Wojny Światowej, gdzie znajduje się 8 maszyn w tym: Douglas C-47A Skytrain Dakota, P-51D Mustang, Douglas AD-4NA Skyraider, Supermarine Spitfire LF Mk. XVI, Focke-Wulf Fw 190A-8.

 

Media Społecznosciowe