Pancerna bitwa w Villers-Bocage
Trzynastego czerwca (1944 r.)czołówki, składające się z zaledwie jednej grupy bojowej w sile pułku, dotarły do Villers-Bocage, nie poprzedzała ich jednak osłona jednostek zwiadu.
W rezultacie czołgi Cromwell z formacji Sharp shooters (4. Pułku Londyńskiej Królewskiej Gwardii Przybocznej) wpadły w zabójczą pułapkę, zastawioną przez czołgi Tiger pod wodzą asa niemieckich wojsk pancernych Michaela Wittmanna ze 101. batalionu czołgów ciężkich.
To, w połączeniu z niespodziewanym pojawieniem się niemieckiej 2. Dywizji Pancernej na odsłoniętej południowej flance brytyjskiej 7. Dywizji Pancernej, zmusiło atakujących do niesławnego odwrotu.
Wittman zaatakował przeciwnika, skutecznie eliminując z walki co najmniej cztery nieprzyjacielskie czołgi: potem wycofał się, by do walki mogły wejść pozostałe załogi jego formacji.
Po pewnym czasie kompania Wittmana wycofała się, by uzupełnić zapasy paliwa i amunicji jednak on sam powrócił na plac boju, dowodząc dwoma innymi Tygrysami” i jednym Pzkfpw. IV. Tym razem Brytyjczycy zastawili pułapkę, w którą wpadł pierwszy „Tiger”: dwa pozostałe niemieckie czołgi również zostały trafione. Wittman zdołał uciec, ale stracił część ludzi.
Mieszkańcy francuskiego miasteczka, którzy dzień wcześniej tak radośnie witali „Szczury pustyni”, pozostali bez dachu na głową, gdyż bombowce RAF-u obróciły ich domy w sterty gruzu.
Pod koniec lipca Wittman objął dowodzenie całego 101. batalionu i otrzymał awans na Hauptsturmführera SS, a także miecze do Krzyża Rycerskiego. 9 VIII 1944 roku 101. bcz zaatakował wieś Cintheaux w rejonie Caen i Falaise. Tym razem miał przed sobą kanadyjską 4. DPanc. I znowu jego oddział został zwabiony w pułapkę, lecz tym razem Wittmanowi nie udało się ujść z życiem. Jego czołg został dosłownie rozstrzelany przez 5 czołgów M4 Sherman”. Wittmana pochowano w płytkim przydrożnym grobie, skąd w 1983 roku szczątki zostały przeniesione na niemiecki cmentarz.
Źródło: „Druga Wojna Światowa” wyd. Wydawnictwo Znak, Anthony Beevor; „Oddziały elitarne II Wojny Światowej” wyd. Alma-Press, Jonathan Sutherland.