muzeum lotnictwa i astronautyki

Myślę, że to najlepsze muzeum lotnicze, w jakim byłem!
To niesamowite muzeum znajduje się na lotnisku Le Bourget koło Paryża. Muzeum składa się z 9 różnych wystaw, a także ekspozycję na świeżym powietrzu.
Swoją wizytę zacząłem od podróży w czasie w Sali Pionierów lotnictwa. Znajdują się tam rzadkie Aeroplany z drewna i płótna czy kosze wiklinowe balonów i latawce.

 

Kolejna sala obejmuje rozwój lotnictwa w czasie „Wielkiej Wojny”. A tam Fokker D.VII – uważany za najlepszy niemiecki myśliwiec końca I Wojny Światowej, jedyny na świecie Junkers J.9 o nietypowej jak na te czasy metalowej konstrukcji czy francuski Breuget XIV, który był pełnił funkcję bombowca lub samolotu zwiadowczego.

 

Następnie ruszyłem na płytę lotniska, gdzie stoi potężny Airbus A380 długości prawie 73 metrów, rozpiętości skrzydeł 80 metrów i wysokości 24 metrów, nieopodal niewiele mniejszy legendarny Boeing 747-128 (można wejść na pokład) oraz rakiety kosmiczne Ariane 1 i Ariane 5 (o wysokości 54 metrów!) poza tym na płycie znajduje się jeszcze około 20 samolotów cywilnych i wojskowych.

 

Kolejna hala, którą odwiedziłem jest poświęcona lotnictwu z czasów II Wojny Światowej, gdzie znajduje się 8 maszyn w tym: Douglas C-47A Skytrain Dakota (można wejść na pokład), P-51D Mustang, Douglas AD-4NA Skyraider, Supermarine Spitfire LF Mk. XVI, Focke-Wulf Fw 190A-8.

 

o jeszcze nie koniec…
 
Następna hala a tam 2 Concordy – Aérospatiale-BAe Concorde Sierra Delta 213 F-BTSD Air France oraz BAC-Sud Aviation Concorde prototype 001 F-WTSS. Pierwszy raz na oczy widziałem tę niesamowitą maszynę. Ciekawostka: można wejść na pokład obu maszyn! Na tej samej hali znajduje się jeszcze uszkodzony SEPECAT Jaguar A n°91, który został trafiony pociskiem podczas operacji Pustynna Burza w 1991 roku oraz przeznaczony do bombardowań nuklearnych i rozpoznania strategicznego Dassault Mirage IV A.
 
Idziemy dalej… Sala prototypów i samolotów doświadczalnych. Niektóre z maszyn bardzo zaskakują konstrukcją tak jak Leduc 022 (przypomina trochę MIGa-21 bez kabiny). W tym rewolucyjnym samolocie zastosowano wiele innowacji m.in. wodoszczelną kapsułę z możliwością opuszczenia, podobną do kapsuły Apollo. „Samolot Strzała” Payen PA-49 Katy – przypomina mi trochę pojazd latający z bajki Jetsonowie Bezpośrednio obok znajduje się hala francuskiego lotnictwa po II Wojnie Światowej. Gdzie doskonale zaprezentowano makietę myśliwca Dessault F1. Przez przeźroczysty kadłub możemy zobaczyć, jak wygląda cały układ elektryczny, hydrauliczny, układ napędowy itd.

 

… kontynuuje wyprawę w hali śmigłowcowej. Zagęszczenie eksponatów jest tak duże, że ciężko to ogarnąć Kolekcja składa się z helikopterów ratowniczych, cywilnych i transportowych.
Następna hala poświęcona jest lotnictwu z lat 20′ i 30′. Znajdziemy tam samoloty akrobacyjne, transportowe. Na tej hali znajduje się jeden z największych skarbów muzeum — Breguet XIX TF Super Bidon Point d’Interrogation. W 1930 roku piloci Costes i Bellonte stali się pierwszymi ludźmi, którzy przelecieli tą maszyną z Paryża do Nowego Jorku, pokonując Atlantyk ze wschodu na zachód w ponad 37 godzin.
Hala Normandie-Niemen – poświęcona jest historii Normandie-Niemen Fighter Group i jej pilotów, którzy walczyli z Niemcami u boku Sowietów podczas II wojny światowej.
Na środku ekspozycji świetnie został zaprezentowany Yakovlev Yak-3.

 

I ostatnia hala… Hala kosmiczna Ta sala opowiada historię podboju kosmosu i wykorzystania przestrzeni przez ludzi, od pierwszych francuskich rakiet po podbój Księżyca i eksplorację Układu Słonecznego. Sondy, satelity i inne kombinezony kosmiczne zapewniają lepsze zrozumienie tej potężnej przygody.

 

Uff… opisałem wam niewielką część tego, co ma do zaoferowania to znakomite muzeum. Polecam zdecydowanie!
 
Musée de l’Air et de l’Espace
Godziny: Wtorek-Niedziela 10-17,
Poniedziałek- zamknięte
Wstęp: 16 (normalny)
 
www.museeairespace.fr

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Muzeum Wojska Polskiego & Muzeum Historii Polski

Prezentowana wystawa „1000 Lat Chwały Oręża Polskiego” napawa dumą, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

 

Niesamowity event w Ardenach

Ponad 150 rekonstruktorów, kilkadziesiąt pojazdów i niesamowita inscenizacja walk z przełomu 1944 i 1945 roku.

 

Marinemuseum

Tuńczyk” to trzycylindrowy okręt podwodny, który stanowił trzon holenderskiej służby okrętów podwodnych w latach 1960-1992.

 

Media Społecznosciowe