Cud nad wisłą 1920
„Lance w górę, szable w dłoń – Bolszewika goń, goń, goń!”
Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski jest Bitwa Warszawska z sierpnia 1920 roku. Stanowiła ona kulminacyjny moment wojny polsko-bolszewickiej.
Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Armia Czerwona stopniowo zajmowała obszary opuszczane przez siły niemieckie.
Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą to operacja wojskowa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami bolszewickiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą.
14 sierpnia oddziały bolszewickie znalazły się 13 km od granic Warszawy. Tego dnia pod Ossowem, podczas udzielania ostatniej posługi rannemu żołnierzowi, zginął kapelan warszawskich ochotników ks. Ignacy Skorupka, który był kapelanem 236. ochotniczego pułku piechoty (Legii Akademickiej), złożonego głównie z gimnazjalistów i studentów.
Na wiadomość o zagrożeniu miasta przez bolszewików, wstąpił ochotniczo do wojska.
Ks. Skorupka wraz ze swym oddziałem stacjonował na warszawskiej Pradze. Późnym wieczorem 13 sierpnia, wyruszył z koszar na front przez Ząbki i Rembertów przedostał się do Ossowa pod Wołominem. 14 sierpnia, w czasie jednego z kontrataków na pozycje wroga, duchowny włączył się do boju. Ostatecznie zginął na placu boju, a dziś możemy odwiedzić dokładnie to miejsce, w którym składane są wieńce ku pamięci kapelana.
15 sierpnia 1920 roku, tuż przed świtem, na tle jeszcze mrocznego nieba, ukazała się nad idącymi do ataku polskimi żołnierzami jaśniejąca postać Matki Bożej w wizerunku Matki Łaskawej, Patronki Warszawy. To nadprzyrodzone zjawisko wywołało ogromny popłoch wśród bolszewików, którzy krzycząc z przerażenia „uchadi, Matier Bożija zasłaniajet Poljakow” (uciekajcie, Matka Boża chroni Polaków), rzucili broń i opuścili pole bitwy.
15 sierpnia to dzień, w którym obchodzimy dwie ważne uroczystości: Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Obie te rocznice mają wyjątkowe znaczenie w naszej tradycji i historii.
Obraz Cud nad Wisłą, Bitwa warszawska – Jerzy Kossak