Westerplatte

1 września 1939 roku kwadrans przed godziną 5 rano padły pierwsze strzały w pobliżu Wolnego Miasta Gdańsk. Pancernik „Schleswig-Holstein”, weteran wojny jutlandzkiej z 1916 roku, pod osłoną mroku rozpoczął ostrzeliwanie polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte.

Wkrótce kompania szturmowa Kriegsmarine z pancernika znalazła się na brzegu, ale ten atak został krwawo odparty przez załogę liczącą ok. 200 osób pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. 2 września obrońcy Westerplatte otrzymali najcięższy cios, 60 bombowców nurkujących Ju-87 Stuka zbombardowało polskie pozycje i zadało olbrzymie straty. 4 września do szturmu dołączył ostrzał z dwóch torpedowców Kriegsmarine. Niemcy próbowali osłabić Polaków broniących Westerplatte podpalając okalający placówkę las. Sprowadzili także dodatkowe ciężkie moździerze, miotacze ognia oraz saperów. Załoga broniła się jednak dzielnie.

Nadawane przez pierwsze siedem dni września 1939 roku przez radio komunikaty „Westerplatte jeszcze się broni” przynosiły otuchę milionom Polaków i podtrzymywały nadzieję. Żołnierze mieli rozkaz bronić się przez 12 godzin, wytrwali 7 dni. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości obrony i w wyniku narastającego przemęczenia załogi mjr Sucharski zdecydował o kapitulacji. Straty polskie wynosiły 15 zabitych, 13 ciężko rannych, 40 lżej rannych. Straty niemieckie to około 50-150 zabitych.

 

 

„Kiedy się wypełniły dni

i przyszło zginąć latem,

prosto do nieba czwórkami szli

żołnierze z Westerplatte”

– Konstanty Ildefons Gałczyński

 

Dziś na półwyspie Westerplatte góruje charakterystyczny pomnik „Pole Bitwy na Westerplatte” odsłonięty w 1966 roku. W pobliżu znajdują się także zrujnowane dawne koszary. Obecny stan budynku jest spowodowany działaniami wojennymi i powojennymi dewastacjami w tym detonowaniem wewnątrz budynku niewypałów. W bliskiej odległości znajdziemy m.in. Cmentarz Obrońców – miejsce nieistniejącej Wartowni nr V czy Placówkę „Fort”.

Warto poświęcić na zwiedzanie Westerplatte kilka godzin. Oprócz wizyty w kluczowych obiektach dobrym pomysłem jest spacer promenadą przy Westerplatte.

Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził między innymi Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Jego słowa skierowane do zebranych odwoływały się do bohaterskiej obrony półwyspu we wrześniu 1939 r. i jednocześnie niosły moralne przesłanie dla ludzi młodych.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk

Główna wystawa znajduje się na poziomie -3 i obejmuje 18 sal tematycznych zajmując powierzchnię niemal 5 tys. m kw., co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie.

 

Bitwa pod Studziankami

Na początku sierpnia 1944 radziecka 8. Armia Gwardii uchwyciła przyczółek na lewym brzegu Wisły nazwany warecko-magnuszewskim. Celem wzmocnienia jego obrony przed kontratakami niemieckimi, z rejonu Dęblin–Puławy wycofano jednostki 1 Armii Wojska Polskiego.

 

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Na otwartej przestrzeni można podziwiać pojazdy i samoloty wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego oraz II Wojny Światowej.

 

Media Społecznosciowe