Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

Gdańsk zajmuje szczególne miejsce w historii II Wojny Światowej. To właśnie w Wolnym Mieście Gdańsk, na półwyspie Westerplatte, 1 września 1939 r. niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej składnicy wojskowej. Tego dnia rozpoczęła się II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.

II Wojna Światowa to najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości. Rozpętały je reżimy totalitarne – Niemcy i współdziałający z nimi Związek Radziecki. W imię zbrodniczych ideologii, odrzucając elementarny normy moralne, dopuściły się niewyobrażalnych okrucieństw i zbrodni. W czasach pogardy dla życia ludzkiego przyzwoitość wymagała często bohaterstwa, za opór płacono najwyższą cenę. Życie codziennie stało się walką o przetrwanie.

Muzeum II Wojny Światowej mieści się w historycznym centrum Gdańska nad Motławą, w bardzo bliskim sąsiedztwie gdańskiego Muzeum Poczty Polskiej działającego w budynku, który 1 września 1939 r. był miejscem jednego z pierwszych starć z Niemcami (o tym oddzielny post).

Główna wystawa znajduje się na poziomie -3 i obejmuje 18 sal tematycznych zajmując powierzchnię niemal 5 tys. m kw., co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie.

Ekspozycje opowiadają zwiedzającym o tragicznym doświadczeniu II Wojny Światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”.

Sale tematyczne przeprowadzają odwiedzających przez narodziny i genezę totalitaryzmów i wybuch II wojny światowej. Ten blok kończy się obszerną prezentacją niemieckiej, a także sowieckiej, agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. W tej części pokazane zostały zbrodnie popełniane przez Niemców na polskiej i żydowskiej ludności cywilnej, mordy dokonane na jeńcach wojennych oraz bezbronnych uchodźcach, a także brutalne bombardowania miast, zwłaszcza Warszawy.

Drugi blok zatytułowany „Groza wojny” to przede wszystkim ukazanie wojny z perspektywy losów zwykłych ludzi, żołnierzy, jeńców, więźniów obozów, przymusowych robotników oraz cywilów.

W tej części wystawy ukazane zostały zarówno zbrodnie niemieckie dokonywane na polskiej inteligencji i elitach jak również sowieckie na polskich oficerach i policjantach. W tej części znajduje się część dotycząca Zagłady.

Wystawa główna obejmuje około 2 tysiące eksponatów (mundurów, karabinów, ekwipunków, przedmiotów codziennego użytku i inne). Duże wrażenie robią scenografie ze zniszczonego miasta z T-34 (chociaż ten egzemplarz został wyprodukowany już po wojnie) i zrekonstruowana ulica z wiernie odtworzonymi witrynami sklepowymi.

Jest też Sherman Firefly z malowaniem 24. Pułku Ułanów. Jego obecność w muzeum wzbudza dość duże kontrowersje, ponieważ jeszcze kilka lat temu był w stanie jezdnym.

Wrażenie zrobił na mnie też Ju 87 Stuka (mimo że to makieta), replika bomby, która spadła na Hiroszimę, fotografie kilkuset ludzi, którzy zginęli w czasie Holokaustu i wiele innych.

Na duży plus duża ilość interaktywnych map, zdjęć, wspomnień również w języku angielskim. Za drobną dopłatą można skorzystać z audio przewodnika w 5 językach, a więc zdecydowanie będę polecał moim znajomym z zagranicy.

Sylwetka Muzeum wyraźnie zaznacza się na gdańskim horyzoncie. Moim skromnym zdaniem zbyt wyraźnie odstaje od historycznej zabudowy. Przed budynkiem stoi pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego.

Podsumuję swoją wizytę w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej jednym zdaniem: jest to dobre i wartościowe muzeum, które warto odwiedzić.

Na jego zwiedzanie warto poświęcić około 2-3 godziny.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Godziny: Wtorek-Niedziela 10:00 – 18:00. We wtorek 10:00 – 16:00
Wstęp: 29 zł (normalny)
Audioprzewodnik: 12 zł
 
www.muzeum1939.pl

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Obrona Poczty gdańskiej

Niespełna sześćdziesięciu pocztowców uzbrojonych w kilka karabinów i granaty przez cały dzień broniło gmachu budynku Poczty Polskiej. Było to jedno z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej.

 

westerplatte

1 września 1939 roku kwadrans przed godziną 5 rano padły pierwsze strzały w pobliżu Wolnego Miasta Gdańsk.

 

Muzeum Wojska Polskiego & Muzeum Historii Polski

 Obydwa muzea mieszczą się na terenie Cytadeli Warszawskiej, która odegrała w historii Polski smutną rolę. Zbudowana z rozkazu cara Mikołaja I stała się miejscem straceń wielu polskich działaczy niepodległościowych.

 

Media Społecznosciowe