Bitwa pod Studziankami

Bitwa pod Studziankami (9–16 sierpnia 1944) znana przede wszystkim dzięki serialowi „Czterej pancerni i pies”, jest uznawana za jedno z największych starć polskich wojsk pancernych na froncie wschodnim drugiej wojny światowej.
Udział w niej wzięła 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte uzbrojonych w czołgi T-34.
Na początku sierpnia 1944 radziecka 8. Armia Gwardii uchwyciła przyczółek na lewym brzegu Wisły nazwany warecko-magnuszewskim. Celem wzmocnienia jego obrony przed kontratakami niemieckimi, z rejonu Dęblin–Puławy wycofano jednostki 1 Armii Wojska Polskiego. Przyczółek był o tyle ważny, że miał umożliwić dalszą operację w głąb Polski, dlatego armia radziecka dostała rozkaz, by utrzymać go za wszelką cenę.
3 sierpnia żołnierze 4 Korpusu Gwardii (101 pułk 35 Dywizji Gwardii) zdobyli Studzianki i podeszli pod Głowaczów. Niemcy rzucili ściągniętą spod Wołomina Dywizję Pancerną „Herman Göring”. Czołgi 1. Brygady
Pancernej pojawiły się na polu walki 9 sierpnia, a 11 doszło do ciężkich walk, w trakcie których ostatecznie zdobyto Studzianki. 14 sierpnia niemieckie siły znalazły się w okrążeniu, a dzień później zostały ostatecznie rozbite.
1. Polska Brygada Pancerna straciła w walkach 18 czołgów, Niemcy 40. Na cześć tego wydarzenia w 1969 r. do nazwy wsi dodano człon Pancerne oraz stawiając pomnik ku pamięci poległych w bitwie żołnierzy.

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Ile w Polsce jest "Rudych 102"?

Kto z nas nie pamięta klasyki „Czterej pancerni i pies”?

 

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu

Na otwartej przestrzeni można podziwiać pojazdy i samoloty wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego oraz II Wojny Światowej.

 

Kompania Braci "Crossroads"

Na rozkaz „Ognia” wystrzeliło 12 karabinów niemal w jednej salwie. W ciągu kilku sekund akcja dobiegła końca i oddział się wycofał.

 

Media Społecznosciowe