Bożonarodzeniowe pojednanie

𝗧𝗮 𝗵𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗻𝗶𝗲𝗽𝗿𝗮𝘄𝗱𝗼𝗽𝗼𝗱𝗼𝗯𝗻𝗮, 𝗮𝗹𝗲 𝘄𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝘆𝗹𝗮 𝘀𝗶𝗲 𝗻𝗮𝗽𝗿𝗮𝘄𝗱𝗲!
W samym środku wojny na polu bitwy rozegrano mecz piłki nożnej.
 

 

Cisza, Oh, pamiętam ciszę W mroźny,
zimowy dzień Po wielu miesiącach na polu bitwy
Przywykliśmy do przemocy
Wtem wszystkie działa ucichły,
I spadł śnieg.
Śpiewały do mnie głosy z ziemi niczyjej…

 

W grudniu 1914 r. po pięciu miesiącach walk obie strony znalazły się w okopach. Sytuacja była patowa — wojna nie zakończy się przed Bożym Narodzeniem, jak wielu zbyt optymistycznie przewidywało. W niektórych miejscach linie przeciwnika znajdowały się tak blisko siebie, że można było nie tylko wyraźnie słyszeć wroga, ale także czuć zapach jego kuchni.
Dla żołnierzy na froncie zachodnim codzienne życie było nędzne. Ziemia niczyja stała się zimnym, błotnistym grzęzawiskiem z nieustannie padającym deszczem. W końcu deszcze ustąpiły miejsca mrozowi, a pola bitew we Flandrii pokrył lekki puch śniegu.
Na początku grudnia podjęto próbę zawarcia oficjalnego rozejmu na czas świąt. Papież Benedykt XV wystosował apel do przywódców Mocarstw, aby działania wojenne umilkły przynajmniej w tę noc. Ta propozycja została odrzucona przez przywódców obu stron.

 

24 grudnia tego roku, korzystając z przestoju w wymianie ognia, niemieccy żołnierze ustawili przed swoimi okopami udekorowane choinki i zaczęli śpiewać kolędy, takie jak „Stille Nacht”,„Cicha noc”, Choć Brytyjczycy nie rozumieli, o czym Niemcy śpiewają, to doskonale znali melodię kolędy.
Po chwili, w rytm tej samej melodii, po angielsku zaśpiewali Brytyjczycy. Kiedy kolęda umilkła żołnierze brytyjscy i niemieccy, nieuzbrojeni, zaczęli nieśmiało wychodzić ze swoich okopów i przechodzić przez usłaną zwłokami „ziemię niczyją”, aby złożyć sobie wzajemnie życzenia.
„Uścisnęliśmy sobie ręce, życzyliśmy sobie Wesołych Świąt i rozmawialiśmy tak, jakbyśmy znali się od lat” – wspominał później jeden z brytyjskich żołnierzy.
Żołnierze wymieniali między sobą drobne prezenty. Były to np. papierosy, czekoladki, kiełbasa i alkohol.
W miejscu wskazanym na pierwszym zdjęciu w galerii rozegrano mecz piłki nożnej – na polu „ziemi niczyjej”. Zamiast piłki do gry użyto worka napełnionego piaskiem.
31 grudnia brytyjski „Daily Mail” opublikował list od majora Korpusu Medycznego, który donosił, że w jego sektorze Brytyjczycy rozegrali mecz z Niemcami i zostali pokonani 3-2.
Rozejm bożonarodzeniowy zdarzył się tylko raz. Dowództwo brytyjskie wydało rozkaz, w którym zakazywało podobnych incydentów w przyszłości. Nastroje po obydwu stronach były coraz mniej świąteczne.

 

Post rozpoczynają i kończą fragmenty z utworu „Christmas Truce” zespołu Sabaton.

 

Dziś wszyscy jesteśmy braćmi,
Tej nocy jesteśmy przyjaciółmi,
Chwila pokoju w tej niekończącej się wojnie
Dziś jesteśmy braćmi,
Pijemy i się jednoczymy,
Święta przyszły i zbieliły ziemię.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

V jak Verdun

Ofensywę pod Verdun Niemcy rozpoczęli 21 lutego 1916 roku od potężnego ostrzału artyleryjskiego.

 

Wioska, która „zginęła za Francję”.

W sumie to, co pozostało z wioski, przechodziło z rąk do rąk szesnaście razy w trakcie bitwy.

 

Kolej syberyjska

W Nowej Wilejce (dzielnica Wilna) stoi autentyczny wagon z 1941 r. upamiętniający masowe wywózki na Syberię.

 

Media Społecznosciowe

Chcesz wesprzeć moje działania?