Wioska, która „zginęła za Francję”.

Fleury-devant-Douaumont wioska, która „zginęła za Francję”.
W lasach wokół miasta Verdun, w północno-wschodniej Francji, znajduje się osiem innych wiosek z tą kategorią. Znajdują się one w Strefie Rouge, obszarze uznanym przez francuski rząd za nienadający się do zamieszkania po zniszczeniach I wojny światowej. Ziemia została skażona, ponieważ wraz ze szczątkami poległych, trucizna i inne niebezpieczne gazy wsiąkły w glebę wraz z ołowiem i rtęcią, a niewybuchy w ilościach niemożliwych do obliczenia zaśmiecały dawne pola bitew.
Przed I wojną światową Fleury-devant-Douaumont zamieszkiwało nieco ponad 400 mieszkańców, którzy pracowali na roli lub w samej wiosce. Znajdowały się tam farmy i kuźnie, piekarnia i sklep spożywczy, kościół i szkoła, ratusz i warsztat tkacki. Nie była to łatwa ziemia uprawna, chociaż nawet tak daleko na północy mieszkańcy wioski byli w stanie zbierać winogrona i zarabiać na otaczającym ich lesie.

 

Gdy Niemcy w 1916 roku posuwali się naprzód, Fleury-devant-Douaumont zostało ewakuowane. W sumie to, co pozostało z wioski, przechodziło z rąk do rąk szesnaście razy w trakcie bitwy. Kiedy w końcu dobiegła ona końca, wioski już nie było. Znalazła się w Zone Rouge, ogłoszona wioską, która „zginęła za Francję”. Nic nie zostało, ale na cześć poświęcenia zachowała swój status prawny. Białe znaki w czerwonych ramach nadal stoją przy wjeździe i wyjeździe z Fleury-devant-Douaumont.
Verdun było również najsilniej ufortyfikowanym miastem we Francji w 1914 roku. Wiedząc o tym, Niemcy przypuścili główny atak na Francuzów, którzy zrobili wszystko, by obronić to ważne miejsce. Pierwszego dnia 140 000 niemieckich żołnierzy (z 1200 działami artyleryjskimi) rozpoczęło atak przeciwko zaledwie 30 000 francuskich żołnierzy. Skutki ataku na
 
Verdun spowodowały śmierć tysięcy żołnierzy na tym niewielkim obszarze Francji. Po raz pierwszy podczas I wojny światowej w bitwie pod Verdun użyto również miotaczy ognia.

 

Fort Douaumont był najpotężniejszą strukturą obronną w twierdzy Verdun. Zdobyty w niespodziewanym ataku cztery dni po rozpoczęciu bitwy pod Verdun (luty 1916 r.), był następnie okupowany przez osiem miesięcy przez armię niemiecką, która wykorzystywała fort jako schronienie dla swoich żołnierzy i jako punkt wsparcia do kontynuowania ofensywy. Pomimo kilku kontrataków mających na celu odzyskanie fortu, nie wpadł on z powrotem w ręce Francuzów aż do 24 października 1916 roku.

 

Fort de Vaux był głównym celem niemieckiej ofensywy od początku bitwy pod Verdun. Na początku marca 1916 roku Niemcy rozpoczęli 100-dniowe oblężenie zaledwie sto metrów od fortu. Pomimo braku prowiantu i wody, Francuzi nadal utrzymywali się w deszczu ognia artyleryjskiego.
 
1 czerwca Niemcy dotarli do fortu. Francuski garnizon był całkowicie odizolowany i nie mógł oczekiwać pomocy z zewnątrz. Jednak przez tydzień żołnierze bohatersko walczyli wewnątrz fortu. Wyczerpanie sił zmusiło ich do poddania fortu.

 

 

Fort De la Falouse to niewielki, nowoczesny żelbetowy obiekt obronny, położony na południe od Verdun i zbudowany na wysokości 230 m n.p.m. na wzgórzu wzdłuż brzegów Mozy. Posiada 1 wieżę pancerną 75 mm, 2 opancerzone stanowiska obserwacyjne, 1 wieżę karabinu maszynowego i 1 wartownię piechoty.
 
Pod cytadelą Verdun w latach 1886-1893 wykopano podziemne sztolnie. Zaprojektowane, aby pomieścić i utrzymać 2000 żołnierzy, to podziemne miasto odegrało ważną rolę w bitwie w 1916 roku. W 1914 roku łączna długość sztolni wynosiła około 4 km. Pod koniec wojny było ich 7, w tym 6 magazynów prochu, 7 sklepów z amunicją, piekarnia, młyn, centrala telefoniczna i telegraficzna, maszyny do podnoszenia wody dla miasta i fortów, kuchnie i ogromne sklepy. Dziś część tych podziemnych galerii można zwiedzać „wagonetką”. W jednej z kazamat zwiedzający mogą zobaczyć rekonstrukcję ceremonii z 10 listopada 1920 r., kiedy to Nieznany Żołnierz został wybrany i złożony pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.
 
Wokół Verdun znajdowało się aż…44 forty. Większość z nich jest obecnie nieodwiedzanych i zamurowanych. Wynika to z wielu wypadków, czasami śmiertelnych. Wiele fortów jest zniszczonych i w bardzo złym stanie.
Znacie te miejsca?
Odwiedziliście już Verdun?
Ja czuję ogromny niedosyt i powoli zaczynam planować kolejną wizytę w Verdun.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

V jak Verdun

Bitwa pod Verdun trwała od 21 lutego do 15 grudnia 1916 roku. Ofensywę pod Verdun Niemcy rozpoczęli 21 lutego 1916 roku od potężnego ostrzału artyleryjskiego.

 

Bożonarodzeniowe pojednanie

W grudniu 1914 r. po pięciu miesiącach walk obie strony znalazły się w okopach. Sytuacja była patowa — wojna nie zakończy się przed Bożym Narodzeniem, jak wielu zbyt optymistycznie przewidywało.

 

Vince J. Speranza "Nuts!"

Towarzysze nigdy nie zapomnieli żywej, niezwykłej osobowości Vince’a ani jego niestrudzonych wysiłków, by podnieść ich na duchu, nawet jeśli wiązało się to z narażeniem własnego bezpieczeństwa.

 

Media Społecznosciowe