V jak Verdun

W czerwcu 2023 roku odwiedziłem to historyczne miasto i okolice nad rzeką Mozą, gdzie stoczono jedną z największych bitew we współczesnej historii.
 
Bitwa pod Verdun trwała od 21 lutego do 15 grudnia 1916 roku. Ofensywę pod Verdun Niemcy rozpoczęli 21 lutego 1916 roku od potężnego ostrzału artyleryjskiego. Pierwszy strzał oddano z piętnastocalowego działa wyprodukowanego w zakładach Kruppa. Pocisk wystrzelony z odległości 30 km trafił centralnie w Katedrę Notre-Dame de Verdun.
 
Następnie ogień na francuskie pozycje otworzyło 850 dział i prowadziło go przez dziewięć godzin bez przerwy. Po tym bezprecedensowym ostrzale do ataku ruszyło 140 tys. niemieckich żołnierzy.

 

Ofensywa została pierwotnie zaplanowana przez niemieckiego szefa sztabu generalnego Ericha von Falkenhayna, aby zapewnić Niemcom zwycięstwo na froncie zachodnim. Celem Niemców było prowadzenie wyniszczających ataków na pozycje francuskie, a co za tym idzie wykrwawienie się Francuzów. Na początku marca bitwa przybrała charakter walki na wyczerpania. Żołnierze obu stron byli nieustannie ostrzeliwania, a ciągłe ataki i kontrataki sprawiały, że lokalne wzgórza, wioski czy lasy przechodziły z rąk do rąk.
 
Kolejne miesiące walk były niezwykle intensywne. Do połowy czerwca Francuzi wystrzelili ponad 15 mln pocisków. Bitwa pod Verdun stała się starciem z największym udziałem artylerii używanej przez obie strony. Ostatnie trzy miesiące były prowadzone pod dyktando Francuzów. Było to możliwe, ponieważ Niemcy musieli wspomóc m.in. swoich sojuszników na froncie wschodnim, a także odeprzeć ofensywą państw Ententy pod Sommą.
 
Bitwa zakończyła się 15 grudnia, ponieważ warunki zimowe i wyniki walk nad Sommą uniemożliwiły dalsze działania. Francuzi stracili 377 000 ludzi, a Niemcy 330 000. Plan Falkenhayna zniszczenia armii francuskiej nie powiódł się. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako „piekło Verdun”.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Wioska, która „zginęła za Francję”.

Ziemia została skażona, ponieważ wraz ze szczątkami poległych, trucizna i inne niebezpieczne gazy wsiąkły w glebę wraz z ołowiem i rtęcią, a niewybuchy w ilościach niemożliwych do obliczenia zaśmiecały dawne pola bitew.

 

Niesamowity event w Ardenach

Ponad 150 rekonstruktorów, kilkadziesiąt pojazdów i niesamowita inscenizacja walk z przełomu 1944 i 1945 roku.

 

Muzeum Diekirch

Główną tematyką muzeum jest Bitwa w Ardenach, która przetoczyła się w tym rejonie na przełomie 1944/45 roku.

 

Media Społecznosciowe