Podsumowanie roku 2023
W telegraficznym skrócie:
Przejechałem blisko 19 tysięcy kilometrów, odwiedziłem… 44 muzea w 7 krajach
W tym roku przybyło aż 6420 nowych obserwujących profil Historia w Drodze! Jest nas obecnie grubo ponad 12 tysięcy! Jest mi niezmiernie miło! Dziękuję za pozytywny odbiór, reakcje, komentarze, udostępnienia oraz wszelką aktywność. Cieszę się, że mogłem poznać wielu z was osobiście – podczas różnego rodzaju wydarzeń.
Sprawdziłem w statystykach, że od początku tego roku moje posty dotarły do ponad 2,8 mln odbiorców
Na początku tego roku nagrałem krótki film dokumentalny „Krwawa Wyspa – Kapelsche Veer” poświęcony „zapomnianej bitwie” stoczonej na przełomie ‘44 i ’45 roku w której Alianci aż 5 razy atakowali przyczółek — w akcji brały udział oddziały brytyjskie, norweskie oraz 1. Polska Dywizja Pancerna. Link do filmu w komentarzu.
Dołączyłem do grupy rekonstrukcyjnej GRH Breda1944, z którą wziąłem udział w dwóch eventach militarnych oraz uroczystościach związanych z 1. Dywizją Pancerną oraz 1. Samodzielną Brygada Spadochronową.
Odwiedziłem pola bitewne z czasów I Wojny światowej we Flandrii, pod Verdun oraz Sommą. Doświadczanie historii na własne oczy w miejscach, w których działy się te wydarzenia jest fascynujące i przejmujące. Liczba śladów po Wielkiej Wojnie (1914-1918) jest imponująca. Objechałem wzdłuż i wszerz moje ukochane Ardeny. Zwiedziłem nowo otwarte muzea na terenie warszawskiej Cytadeli, ale także imponujące muzea w Brukseli i Paryżu. Niezwykle przejmujące były wizyty w obozach koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau, Ravensbruck, Sachsenchausen, Gross-Rossen czy Mittelbau-Dora.
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego zacząłem oficjalnie prowadzić lekcję historii w Polska Szkoła Tilburg oraz lekcje historii online dla dzieci z Polski korzystających z Edukacji Domowej.
Dotarłem do miejsca, gdzie 10. Brygada Kawalerii Pancernej gen. Maczka stoczyła bój o Montbard we Francji.
Jednym z zajęć, które sprawiało mi największą frajdę, było odnajdywanie i późniejsza publikacja zdjęć typu „było i jest”. Ogromną popularnością cieszyły się filmiki z Arden, Operacji Market Garden i z Powstania Warszawskiego.
Moje wyprawy zawsze wiążą się z odwiedzaniem miejsc pamięci, w tym cmentarzy i obozów. W tym roku oddałem hołd bohaterom i ofiarom I i II Wojny Światowej na 18 cmentarzach poza granicami polski, gdzie są pochowani polscy żołnierze między innymi na wileńskich Rossie i Antokolu a także poległym na Froncie Zachodnim, w Holandii, Belgii, Niemczech i Francji.
Mam ogromne szczęście, że moja współmałżonka wspiera mnie w tej dziedzinie. Towarzyszyła mi podczas odwiedzania wielu z wymienionych miejsc, a jej własne zainteresowanie historią jest inspiracją także dla mnie – chociażby śladami I i II Wojny Światowej – więcej o tym na jej profilu Dziewczynko, mówię ci – wstań
Wyprawą, która w tym roku zrobiła na mnie największe wrażenie była ta do Wilna. Wraz z żoną napisaliśmy e-book z tego wyjazdu. Link do pobrania e-booka znajdziesz w komentarzu pod tym wpisem.
Podsumowując był to bogaty rok pod względem wypraw i różnych aktywności, które sprawiły mi wiele radości i pobudziły do podjęcia się nowych wyzwań. W głowie mam kolejne pomysły. Wierzę, że jak Bóg da, uda się je zrealizować