Gdzie byłeś w okolicach północy z 5 na 6 czerwca 1944 r.?

„𝙺𝚒𝚎𝚍𝚢 𝚠𝚢𝚕ą𝚍𝚞𝚓𝚎𝚌𝚒𝚎 𝚠 𝙽𝚘𝚛𝚖𝚊𝚗𝚍𝚒𝚒, 𝚋ę𝚍𝚣𝚒𝚎𝚌𝚒𝚎 𝚖𝚒𝚎𝚕𝚒 𝚝𝚢𝚕𝚔𝚘 𝚓𝚎𝚍𝚗𝚎𝚐𝚘 𝚙𝚛𝚣𝚢𝚓𝚊𝚌𝚒𝚎𝚕𝚊 – 𝙱𝚘𝚐𝚊”

– mówił swoim żołnierzom przed D-Day gen. James Gavin.

5 czerwca 1944 roku. Noc. Z alianckich lotnisk wyruszają samoloty ze spadochroniarzami na pokładach. Rozpoczęła się inwazja na Francję, a konkretniej na jej północno-zachodnią część – Normandię. Spadochroniarze mają wykonać bardzo niebezpieczne zadanie, jakim jest dywersja na tyłach wroga.

„Gdzie byłeś w okolicach północy z 5 na 6 czerwca 1944 r.?”

John Steel odpisał wielkimi literami: WISIAŁEM NA SPADOCHRONIE NA WIEŻY KOŚCIOŁA W SAINTE-MÈRE-EGLISE”

Na własne oczy przekonałem się, że obecnie na wieży kościoła wisi podobizna Johna Steele’a. W kościele znajdują się również dwa okna witrażowe. Jedno z nich przedstawia Matkę Boską i dwóch spadochroniarzy, z których jeden to John Steele. Drugi przedstawia świętego Michała, patrona spadochroniarzy. Pomnik upamiętnia właśnie Steele’a, który swoim niefortunnym lądowaniem ocalił własne życie. Dwaj jego koledzy z oddziału, którzy wylądowali przed kościołem, zostali natychmiast zastrzeleni przez Niemców.

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

10 zaskakujących faktów o D-Day

Termin D-Day jest używany przez siły zbrojne do oznaczenia rozpoczęcia operacji. „D” oznacza „Day” (dzień), podobnie jak H-hour, co oznacza dokładną godzinę, o której tradycyjnie rozpoczyna się atak.

Festung Guernsey cz. I

Chociaż Wyspy Normandzkie uważane są za ukryte skarby, nie udało im się uniknąć niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.

Prawdziwa gratka dla fanów lotnictwa

Muzeum to znajduje się kolo Lelystad około 50 km na wschód od Amsterdamu i 60 km na północ od Utrechtu.
Kolekcja Aviodrome zawiera kolekcję ponad 100 samolotów i śmigłowców.

 

Media Społecznosciowe