– mówił swoim żołnierzom przed D-Day gen. James Gavin.
5 czerwca 1944 roku. Noc. Z alianckich lotnisk wyruszają samoloty ze spadochroniarzami na pokładach. Rozpoczęła się inwazja na Francję, a konkretniej na jej północno-zachodnią część – Normandię. Spadochroniarze mają wykonać bardzo niebezpieczne zadanie, jakim jest dywersja na tyłach wroga.
„Gdzie byłeś w okolicach północy z 5 na 6 czerwca 1944 r.?”
John Steel odpisał wielkimi literami: WISIAŁEM NA SPADOCHRONIE NA WIEŻY KOŚCIOŁA W SAINTE-MÈRE-EGLISE”
Na własne oczy przekonałem się, że obecnie na wieży kościoła wisi podobizna Johna Steele’a. W kościele znajdują się również dwa okna witrażowe. Jedno z nich przedstawia Matkę Boską i dwóch spadochroniarzy, z których jeden to John Steele. Drugi przedstawia świętego Michała, patrona spadochroniarzy. Pomnik upamiętnia właśnie Steele’a, który swoim niefortunnym lądowaniem ocalił własne życie. Dwaj jego koledzy z oddziału, którzy wylądowali przed kościołem, zostali natychmiast zastrzeleni przez Niemców.
Chcesz wesprzeć moje działania?
Przeczytaj również:
10 zaskakujących faktów o D-Day
Termin D-Day jest używany przez siły zbrojne do oznaczenia rozpoczęcia operacji. „D” oznacza „Day” (dzień), podobnie jak H-hour, co oznacza dokładną godzinę, o której tradycyjnie rozpoczyna się atak.
Festung Guernsey cz. I
Chociaż Wyspy Normandzkie uważane są za ukryte skarby, nie udało im się uniknąć niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.
Prawdziwa gratka dla fanów lotnictwa
Muzeum to znajduje się kolo Lelystad około 50 km na wschód od Amsterdamu i 60 km na północ od Utrechtu.
Kolekcja Aviodrome zawiera kolekcję ponad 100 samolotów i śmigłowców.