Bitwa o Skaldę

Witajcie! Dzisiaj zapraszam was na fotorelację śladami Bitwy o Skaldę.
Odwiedziłem Bevrijdingsmuseum Zeeland Canada-Poland War Museum, Vlissingen, Westkapelle, Breskens, Middelburg, Nieuwdorp, Woensdrecht i wiele innych miejsc…
„Bitwa o Skaldę” (Slag on de Schelde, hol.) 1944r. Była obok Operacji Market-Garden największą bitwą stoczoną w okupowanej Holandii podczas II Wojny Światowej.

Celem operacji było przejęcie kontroli na obu brzegach rzeki Skaldy. Było to niezbędne, aby żołnierzy i sprzęt można było przetransportować do Antwerpii. Do tego czasu zaopatrzenie wojsk nadal przechodziło przez Normandię. Niemcy byli tego świadomi i zbudowali silną obronę wokół ujścia Skaldy. Okolica była pełna bunkrów i gniazd karabinów maszynowych. Łącznie w Bitwie o Skaldę brało udział ok. 150 tys. żołnierzy sił zbrojnych z Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz z Polski. Polska 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Maczka jako pierwsza dotarła do Skaldy już 20 września, po tym, jak wyzwolili holenderskie miasta i wsie m.in. Terneuzen, Axel i Hulst.

Decydującym elementem bitwy o Skaldę było zdobycie wyspy Walcheren-na północnym brzegu Westerschelde, gdzie Niemcy bronili się mocno w umocnieniach Wału Atlantyckiego. Alianci zmuszeni byli zbombardować wały przeciwpowodziowe na Walcheren, przy czym zmietli z powierzchni ziemi miasteczko Westkapelle. Dopiero po zalaniu tego obszaru udało się z pomocą amfibii zdobyć wyspę.
Walki w tym rejonie trwały do 8 listopada 1944. Bitwa pochłonęła niemal 13 tys. Żołnierzy po stronie Aliantów. Dla porównania w Normandii Alianci stracili ok. 10 tys. żołnierzy.
Mimo upływu 79 lat jest jeszcze wiele miejsc, które przypominają o tych wydarzeniach. Część z nich prawie w ogóle się nie zmieniła. Czy rzeczywiście?
*Zdjęcia pochodzą z moich kilku wypraw w tym rejonie, dlatego niech was nie dziwi różna pora roku. 😉

 

 

Bevrijdings Museum Zeeland (Holandia)
Godziny: Wtorek-Niedziela 10:00 – 17:00
Wstęp: 13,5 (normalny)
 
www.bevrijdingsmuseumzeeland.nl
 
Canada Poland War II Museum (Belgia)
Godziny: Wtorek-Niedziela 10:00 – 18:00 (kwiecień – wrzesień)
Środa – Niedziela 12:00 – 18:00 (październik – marzec)
Wstęp: 14 (normalny)
 
www.canadapolandmuseum.com

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Małe Chambois

Niemcy po ciężkich stratach zostali zmuszeni do wycofania się. Drogę pokryły ciała poległych oraz zniszczony sprzęt.

 

Royal Military Museum

Zbiory tego muzeum są niezwykle imponujące i obejmują dwanaście wieków historii uzbrojenia w tym: unikalne mundury, odznaczenia, broń, zbroje i przedmioty użytkowe.

 

Kieliszek koniaku w trakcie walk?

Nie pozostaje mi nic innego, jak krzyknąć niewidzialnemu fundatorowi: A la votre!” i kieliszek opróżnić”.

 

Media Społecznosciowe