Zasadzka w Noville

14 Stycznia 1945 r. – Zasadzka w Noville
„Plan bitwy przewidywał, że rankiem 14 stycznia Kompania B zajmie pozycje wyjściowe, a 21 Batalion zapewni jej wsparcie. Walki przebiegły pomyślnie i wczesnym popołudniem zajęliśmy Foy. Stamtąd ruszyliśmy do natarcia na Noville. 21 Batalion szedł na czele, a czołgi Kompanii B udzielały mu wsparcia. Posuwaliśmy się w szeregu, jeden obok drugiego, wspierając piechotę i bez przerwy ostrzeliwując Niemców, którzy zajmowali pozycje na wzniesieniu pod Noville. Odpowiadali na nasz ostrzał ogniem z moździerzy, czołgów i dział przeciwpancernych (…)
Po prawej stał kościół, a zaraz za nim znajdowało się małe skrzyżowanie. Kiedy je mijaliśmy, zobaczyłem palący się fosfor przelatującego nade mną pocisku przeciwpancernego. Czyżbyśmy byli na terytorium wroga?
Raptem ktoś powiedział przez radio: „Czołg dowódcy trzeciego plutonu dostał. Czołg ten był siódmy w naszej kolumnie dwunastu wozów. (Zwyczajowa jednostka bojowa kompanii średnich czołgów liczy siedemnaście wozów, ale w minionych dwóch tygodniach straciliśmy podczas zaciętych walk pięć maszyn). Trafiony czołg płonął i całkowicie tarasował drogę. Oznaczało to, że poprzedzające go sześć czołgów nie może zawrócić tą samą trasą. Pięć jadących za nim mogło wycofać się ze wsi.
Sześć pierwszych czołgów skręciło w lewo i w sadzie jabłoniowym stanęło w krąg, na podobieństwo krytych wozów osadników na Dzikim Zachodzie. Wszystkie były zwrócone lufami na zewnątrz, aby wzajemnie osłaniać swoje tyły. Znajdowaliśmy się na wzniesieniu po drugiej stronie celu, ale nie był to właściwy cel. Dwa nasze czołgi zostały trafione, gdy ustawialiśmy się kołem. Członkowie załóg tych wozów wskoczyli do wież pozostałych czterech czołgów. Dwóch znalazło się w naszym. Tymczasem zamknąłem swój właz i obserwowałem przez peryskop, co się dzieje we wsi. Niemieccy żołnierze wysypywali się z domów. Na głowach mieli te swoje szkaradne hełmy”.
Fragment książki „Czołgista” autor J.Ted Hartman

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Kompania Braci "Foy"

W okresie między 9 – 13 stycznia kompania „E” poniosła największe straty, kończące się atakiem i zdobyciem Foy 13 stycznia. 8 osób zginęło w Foy, a 6 wcześniej.

 

Niesamowity event w Ardenach

Ponad 150 rekonstruktorów, kilkadziesiąt pojazdów i niesamowita inscenizacja walk z przełomu 1944 i 1945 roku.

 

Muzeum Diekirch

Główną tematyką muzeum jest Bitwa w Ardenach, która przetoczyła się w tym rejonie na przełomie 1944/45 roku.

 

Media Społecznosciowe