Więzienie zostało zbudowane w 1904 roku. Przetrzymywano tu więźniów przez ponad sto lat. Ostatnich więźniów przeniesiono stąd dopiero w 2019 r. Miejsce kaźni przedstawicieli wielu narodów – Białorusinów, Litwinów, Żydów, a także tysięcy Polaków, uczestników powstań i żołnierzy AK.
Przetrzymywano tu więźniów politycznych za czasów carskich, hitlerowskich (Gestapo), litewskich (Sauguma) i sowieckich (NKWD i KGB).
Niejednokrotnie przebywało tu od 2.000 do 16.000 osób jednocześnie.
zainteresowaniem.
Więzienie na Łukiszkach do dziś zachowało oryginalne elementy wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego – kafelki i dekoracje. Dawniej miejsce tortur i nędzy, „Więzienie na Łukiszkach 2.0” to obecnie nowe wileńskie centrum kultury i sztuki. W murach więzienia swe pracownie ma ponad 250 artystów. Organizowane są tu wycieczki dzienne i nocne, które spotykają się z wielkim zainteresowaniem.
Zapisując się na dwugodzinną wycieczkę z przewodnikiem, można również zwiedzić inne pomieszczenia: tymczasowe areszty, pokoje przesłuchań, dawną cerkiew, a także cele, w których przetrzymywano przestępców skazanych na dożywocie. Wycieczki prowadzone są w języku angielskim, litewskim lub rosyjskim. Wycieczka z przewodnikiem w języku angielskim to koszt 20 Eur*
Wstęp: Niedziela- Środa 12-22 , Czwartek-Sobota 12-24 Czas wycieczki około 2h. *Wymagana wcześniejsza rezerwacja na: www.lukiskiukalejimas.lt
Jest to jedno z wielu miejsc w Wilnie, o którym pisze w ebooku „5 dni w Wilnie to za mało”.