Vimy Ridge

12 kwietnia 1917 roku zakończyła się bitwa o Vimy Ridge, uznawana za jedno z najbardziej znaczących zwycięstw kanadyjskich 🇨🇦
Podczas moich podróży odwiedziłem wiele pomników i miejsc pamięci, ale tym, który na długo utkwił mi w pamięci jest Vimy Ridge.
Grzbiet Vimy, położony około 12 km na północny wschód od Arras w północnej Francji, zyskał w czasie wojny duże znaczenie ze względu na wzniesienia, z których roztaczał się widok na miasto zajmowane przez aliantów.
To oszałamiające zwycięstwo nastąpiło po latach nieudanych prób odzyskania grzbietu i miesiącach planowania i przygotowań do operacji.
Siły niemieckie przejęły kontrolę nad grzbietem we wrześniu 1914 roku i szybko zbudowały głębokie pozycje obronne składające się z bunkrów, jaskiń, przejść i odpornych na artylerię okopów, silnie chronionych przez betonowe stanowiska karabinów maszynowych.
Z tak potężnymi zabezpieczeniami obronnymi armia niemiecka szybko przystąpiła do stałego niszczenia Arras, ostrzeliwując miasto ciężką artylerią. Francuskie próby przejęcia kontroli nad grzbietem przez cały rok 1915 zostały krwawo odparte przy około 150 000 francuskich ofiar. Chociaż Brytyjczycy odciążyli Francuzów w marcu 1916 roku, zostali oni odepchnięci na 2-kilometrowy front, zanim mogli rozpocząć agresywne planowanie.
Decydująca bitwa rozpoczęła się o 5:30 rano 9 kwietnia, a pierwsza fala około 15 000 ludzi posuwała się naprzód pod pełzającą zaporą prawie 1000 ciężkich dział. Większość celów została zdobyta zgodnie z planem, a po południu większość grzbietu została opanowana, z godnym uwagi wyjątkiem The Pimple, wysokiego punktu na północnym krańcu grzbietu, gdzie obrońcy utrzymali się do 12 kwietnia.
Kiedy 12 kwietnia (kiedy padło najwyższe wzgórze 145), cały grzbiet znalazł się pod kontrolą aliantów, operacja została uznana za spektakularny sukces, za najbardziej udane posunięcie aliantów na froncie zachodnim do tego czasu. Grzbiet pozostał w rękach aliantów do końca wojny.
Zwycięstwo pod Vimy Ridge było momentem zwrotnym dla Kanady. W bitwie wzięło udział ponad 100 000 ludzi, z czego ponad 11 000 zostało zabitych lub rannych — była to znacząca strata dla kraju liczącego zaledwie 8 milionów ludzi. Jednakże zwycięstwo Kanady udowodniło światu militarne możliwości tego młodego kraju.
Wykształciło się nowe poczucie kanadyjskiej tożsamości, a o bitwie generał brygady A.E. Ross słynnie powiedział: „w ciągu tych kilku minut byłem świadkiem narodzin narodu” .
Vimy Ridge Visitor Education Centre
Godziny:Poniedziałek 12:00 – 18:00
Wtorek-Niedziela 10:00 – 18:00
Wstęp: bezpłatny
 
www.vimyfoundation.ca

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

V jak Verdun

Pierwszy strzał oddano z piętnastocalowego działa wyprodukowanego w zakładach Kruppa. Pocisk wystrzelony z odległości 30 km trafił centralnie w Katedrę Notre-Dame de Verdun.

 

Bożonarodzeniowe pojednanie

24 grudnia tego roku, korzystając z przestoju w wymianie ognia, niemieccy żołnierze ustawili przed swoimi okopami udekorowane choinki i zaczęli śpiewać kolędy, takie jak „Stille Nacht”,„Cicha noc”, Choć Brytyjczycy nie rozumieli, o czym Niemcy śpiewają, to doskonale znali melodię kolędy.

 

Marinemuseum

Muzeum składa się z kilku budynków, w których znajdują się stałe i zmieniające się wystawy, niektóre dotyczące historii marynarki wojennej, a niektóre dotyczące rozwoju technicznego.

 

Media Społecznosciowe