Festung Guernsey cz.II

W latach 1940-45 setki zwykłych mieszkańców wysp zostało aresztowanych, uwięzionych i deportowanych jako wrogowie Trzeciej Rzeszy. Ci „więźniowie polityczni”, jak sami siebie nazywali, byli, obok przymusowych robotników i Żydów, ofiarami nazistowskich prześladowań na Wyspach Normandzkich.
Ruch oporu na Wyspach Normandzkich bardzo różnił się od tego w Europie kontynentalnej; nie był uzbrojony ani zorganizowany. Istniały małe grupy lub jednostki, które dokonywały symbolicznych, cichych lub potajemnych aktów sabotażu.
Tymczasem Niemcy na potegę budowali i wzmacniali fortyfikacje na Guernsey i okolicznych wyspach, wyposażając je w szereg lekkich i ciężkich dział.
Cześć z nich przedstawiłem w pierwszej części postu Festung Guernsey. Czas więc na kolejne.

 

➡️ German Occupation Museum Muzeum Okupacji Niemieckiej posiada największą kolekcję pamiątek z okresu II wojny światowej na Wyspach Normandzkich oraz posiada rzadkie oryginalne artefakty z czasów wojny, w tym działo przeciwczołgowe, niemiecką kuchnię polową, czterokołowe niemieckie urządzenie szyfrujace Enigma, wraz z osobistymi listami, wystawą na temat ruchu oporu Guernsey oraz gazetami i fotografiami z okresu okupacji.

➡️ German Underground Hospital Niemiecki Wojskowy Szpital Podziemny jest największą konstrukcją na Wyspach Normandzkich, zbudowaną przez robotników przymusowych podczas okupacji. Służył on również do przechowywania amunicji i został zbudowany pod ziemią, aby pozostać niewykrytym przez samoloty.
➡️ Podziemne Muzeum Wojskowe La Vallette znajduje się na południowym krańcu St Peter Port. Seria tuneli używana była m.in. do przechowywania paliwa U-Bootów podczas okupacji.

 

Jeśli cię zainspirowała wyspa Guernsey to polecam książkę „Stowarzyszenie przyjaciół literatury i placka z kartoflanych obierek”, która doskonale opisuje realia na wyspie podczas okupacji, a więcej o tej książce przeczytasz na blogu mojej żony Dziewczynko, mówię Ci – wstań

German Occupation Museum
Godziny: Codziennie 10:00 – 13:00
Wstęp: 6.00GBP (normalny)
 
www.germanoccupationmuseum.co.uk
 
German Underground Hospital
Godziny: Piątek – Poniedziałek 10:00 – 16:00
Wstęp: 5.00GBP (normalny)
 
www.germanundergroundhospital.co.uk
 
 
La Valette Underground Military Museum
Godziny: Codziennie 10:00 – 17:00
Wstęp: 7.50GBP (normalny)

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Festung Guernsey cz.I

Okupowana była od 30 czerwca 1940 roku, kiedy to została pozostawiona bez obrony po tym, jak rząd brytyjski zdecydował się ją zdemilitaryzować.

 

Pancerna bitwa w Villers-Bocage

Tym razem Brytyjczycy zastawili pułapkę, w którą wpadł pierwszy „Tiger”: dwa pozostałe niemieckie czołgi również zostały trafione.

 

Hürtgenwald

We wrześniu 1944 r. ofensywa aliantów dotarła do Wału Zachodniego, tzw. Linii Zygfryda, budzącej grozę pozycji obronnej wzdłuż niemieckiej granicy, składającej się z betonowych przeszkód przeciwczołgowy oraz bunkrów.

 

Media Społecznosciowe