Festung Guernsey cz.I

Chociaż Wyspy Normandzkie uważane są za ukryte skarby, nie udało im się uniknąć niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Co więcej – stały się jedynym terytorium Brytyjskim okupowanym przez nazistowskie Niemcy.
Okupowana była od 30 czerwca 1940 roku, kiedy to została pozostawiona bez obrony po tym, jak rząd brytyjski zdecydował się ją zdemilitaryzować.

 

Winston Churchill, ówczesny premier, wahał się przed podjęciem tej decyzji, ale wyspy nie oferowały żadnych korzyści strategicznych.
Około połowa ludności Wysp, w tym większość dzieci w wieku szkolnym, została ewakuowana do Wielkiej Brytanii. Spośród tych, którzy pozostali na Guernsey, tysiące deportowano do obozów internowania w Niemczech. Każdy, kto sprzeciwiał się nazistom, ryzykował aresztowaniem, więzieniem, torturami lub śmiercią w nazistowskim więzieniu, obozie pracy lub obozie koncentracyjnym.
Chociaż Brytyjczycy uznali, że Wyspy Normandzkie nie mają żadnej wartości strategicznej i jakakolwiek próba ich obrony byłaby marnotrawstwem zasobów, Niemcy przyjęli przeciwny pogląd.
Do 1944 roku wybrzeże Guernsey zostało pokryte betonowymi fortyfikacjami. Zbudowano setki wzmocnionych bunkrów, schronów artyleryjskich i tuneli.
Tysiące zagranicznych więźniów i robotników zostało wysłanych na Wyspy, aby dokończyć budowę. Robotnicy fizyczni – głównie jeńcy wojenni – byli traktowani jak niewolnicy, zakwaterowani w obozach, źle karmieni i zmuszani do długich godzin pracy bez wytchnienia.
Dla Niemców utrzymanie kontroli nad Wyspami Normandzkimi miało wielką wartość propagandową, a Hitler za wszelką cenę zapobiegłby ich odbiciu.
Koszt był ogromny, gdyż Wyspy Normandzkie stały się najbardziej ufortyfikowanym miejscem na świecie.

 

Chcesz wesprzeć moje działania?

 

Przeczytaj również:

Festung Guernsey cz.II

W latach 1940-45 setki zwykłych mieszkańców wysp zostało aresztowanych, uwięzionych i deportowanych jako wrogowie Trzeciej Rzeszy.

 

dunkierka

Znana pod kryptonimem Operacja Dynamo, polegała na uratowaniu ponad 338 000 brytyjskich i francuskich żołnierzy z francuskiego portu w Dunkierce między 26 maja a 4 czerwca 1940 roku.

 

bitwa o skaldę

Była obok Operacji Market-Garden największą bitwą stoczoną w okupowanej Holandii podczas II Wojny Światowej.

 

Media Społecznosciowe